Kom langt med 3 akkorder
Nu hvor du har lært de her 3 akkorder kan du hurtigt spille et hav af sange ved at skifte imellem akkorderne. Og du kan nu vælge mange flere akkorder i vores store akkordoversigt. Men vi anbefaler at du ikke går for hurtigt frem og istedet bliver fortrolig med disse 3 akkorder. Starter stille og roligt med at øve de her 3 akkorder på forskellige sange.
D akkord

De fleste guitarlærere anbefaler at man starter med dette greb. Akkorden hedder D som du ved, eller mere korrekt "D dur"
A akkorden, den kender du også

Denne akkord hedder A-dur. Skifter du imellem A og D kan du spille et hav af country og folkesange, prøv dig frem. DU kan spille flere sange end du tror med kun to akkorder
G akkorden er svær, men du kender den allerede og har nok prøvet at øve den ind

Denne akkord hedder: G-dur. Uha ja den er lige så svær at gribe som den ser ud, men øv dig godt og så kan du det uden problemer. Hej nu kan du allerede 3 akkorder! Og vi holder en pause her. Er du blevet akkordsulten så klik [her for flere akkorder]
Bemærk de 3 akkorder du har lært her er såkaldte spanske akkorder.
Du er velkommen at skrive en kommentar når du er logget på - log på her - Opret mig som ny bruger
