Vandreguitaren fra Copenhagen Guitar show nu på auktion

Du er her

Ved Copenhagen Guitar & Bass Show 2017, der løb af stablen i Østerbrohuset i weekenden den 30. september og den 1. oktober, gik en Vandreguitar på omgang blandt de medvirkende og besøgende professionelle musikere.

Vandreguitaren blev spillet på og signeret af 26 musikere, herunder artister som amerikanske Bumblefoot som bl.a. har spillet en årrække med Guns N’ Roses, amerikanske Gus G, der har været leadguitarist hos Ozzy Osborne, Jens Rugsted (fra Rugsted & Kreutzfeld), Søren Andersen og Mika Vandborg fra Electric Guitars, Billy Cross og mange flere. Se den komplette liste nedenfor.

Formålet med Vandreguitaren er at samle penge ind til en god sag. Hele beløbet, der kommer ind via auktionen, går i år ubeskåret til Musikværkstedet på Kofoeds Skole. Lauritz.com donerer således både køber- og sælgersalær.

Kofoeds Skole hjælper socialt udsatte mennesker med at hjælpe sig selv til et bedre liv. Siden 1928 har Kofoeds Skole eksisteret som et sted, hvor arbejdsledige og socialt udsatte mennesker kunne komme og få støtte og tilbuddet om en aktiv hverdag. Skolen blev startet af kordegn Hans Christian Kofoed på Christianshavn. Frem til hans død i 1952 havde han hjulpet ca. 50.000 mennesker til et bedre liv.

”Vi kalder os en skole, fordi vi er et sted, hvor man lærer. Alle der kommer på Kofoeds Skole er derfor elever. Det er skolens overbevisning, at ethvert menneske glædes og vokser, når det får mulighed for at skabe og tage ansvar for sit eget liv”,

fortæller Daniel Vedsted, kommunikationsansvarlig på Kofoeds Skole.

På skolens værksteder samarbejder eleverne med pædagogiske medarbejdere om et fælles mål og får derigennem nye kompetencer. På Kofoeds Skoles Musikværksted kan eleverne få undervisning i alt fra bl.a. sang, guitar, bas og trommer til violin, cajon, stomp og nodelære. Hver dag kommer der mere end 600 elever på skolens afdelinger i København og Jylland. Kofoeds Skole har afdelinger i København, Aarhus, Aalborg og Nuuk og datterskoler i ni Øst- og Centraleuropæiske lande.

Vandreguitaren blev i går, tirsdag den 3.10, sat på auktion på Lauritz.com

http://www.lauritz.com/da/auktion/vandreguitar-signeret-af-26-musikere-danske-og-udenlandske-m/i4798404/

Følgende musikere har signeret vandreguitaren:

  • Ron “Bumblefoot” Thal (Guns N’ Roses, Art of Anarchy, Sons of Apollo)
  • Gus G (Ozzy Osborne, Firewind, Mystic ProphecyNightrageArch Enemy, Dream Evil)
  • Jens Rugsted (Rugsted & Kreutzfeld)
  • Lau Højen (Carpark North)
  • Søren Andersen (Electric Guitars, Glenn Hughes)
  • Mika Vandborg (Electric Guitars, Love Shop)
  • Billy Cross
  • Tim Stahl (Laid Back)
  • Finn Olafsson
  • Ole Kehlet (Wood Sound, Ole Kehlet Guitars – guitarbygger)
  • Anders Birk (Carpark North, L.O.C., Tina Dickow, DJ Static, Kill Screen Music, Jøden, U$O, Maya)
  • Anders Bo Jespersen (Medina, Glenn Hughes, Anne Linnet, Celina Ree, Xander, Stella Blackrose)
  • Kasper Falkenberg (Rasmus Seebach, Joey Moe, Barbara Moleko, Burhan G, NOAH)
  • Simon Luth (Ida Corr, Carpark North, Nik & Jay, Mads Langer)
  • Jesper Kvist (Raunchy, Invocator)
  • Zigge Kreutzmann (Wafande, Djämes Braun, Kaka)
  • Søren Andersen (Superloader, Jøden)
  • SP (SP Just Frost)
  • Søren Frost (DR Big Band, SP Just Frost)
  • Kasper Vadsholt (Bentzon BrotherhoodDR Big Band Jens Winther GroupThe Orchestra)
  • Dennis Flacheberg (L.I.G.A, Back to Back, Charlotte Fich m.fl.)
  • Martin Frank (Shotgun Revolution)
  • Rasmus Skov (Brödre, Fløjl)
  • Jones (Ida Corr)
  • Oliver EngQvist
  • Lasse Matthiessen

Konceptet er venligst udlånt af Vandreguitar. Guitaren er sponseret af Ole Kehlet Guitars.

Om guitaren:

  • Af mærket Almansa
  • Bygget i Valencia, Spanien
  • Model 401, black satin (mat sort)
  • Massivt dæk og mahogni gribebræt
vandreguitar