Fingersætning - del 1

I denne lektion ser vi på hvordan på fingersætninger og hvordan de kan hjælpe os til at bevæge os på guitarens gribebræt og derved skabe nye akkorder.

Du er her

I denne lektion ser vi på hvordan fingersætninger i venstre hånd kan udnyttes til at genbruge akkord-greb til at skabe nye harmonier med.

I denne lektion ser vi på hvordan fingersætninger i venstre hånd kan udnyttes til at genbruge akkord-greb til at skabe nye harmonier med, vel at mærke uden at vi ændrer fingersætningen. Vi cruiser op og nedad guitarens gribebræt med den samme fingersætning og får nye akkorder frem harmonisk. Se her hvordan.

Tager vi denne 1. positions C7 akkord:

C7 akkord
En C7 akkord kan flyttes opad gribebrættet

kan vi nemt flytte den op af gribebrædtet, og dermed ændre akkord uden at ændre fingersætning:

En ægte C7 akkord med kvint
En ægte C7 akkord med kvint.

Grundtonen er på (2) streng, når vi flytter denne skifter akkorden også navn. I becifringen viser X foran strengen at (1) streng (tynd E streng) skal dæmpes, da løse strenge ikke kan flyttes dvs. transponeres.Teoretisk hedder akkorden C7(no5) da kvinten er udeladt, men i daglig tale hedder den C7, men for god ordens skyld kan vi kigge på en C7 med kvint. Den ser sådan ud.

C7 akkordskift
C7 akkord reformation

​For at bibeholde fingersætningen spiller vi den med tommel på 6. streng.

Bemærk at da den løse 1. streng (se diagram ovenover) klinger med kan akkorden ikke længere transponeres.

Bånd

Grundtone

Akkord

1. bånd

C

C7

3. bånd

D

D7

5. bånd

E

E7

I næste lektion kigger vi på hvilke toner man skal bruge for at spille vekselbas på en C7 akkord.

Anonyms billede