I mange år har du kunnet downloade guitarens lektioner til programmet Guitar Pro og tidligere Tabledit, men fremover kan du også åbne og bruge Guitaren.dk's lektioner i det populære akkompagnements program Band In A Box. Allerede nu er der nogle udvalgte lektioner der gør brug af Band In A Box, og der kommer flere med tiden. Det gør sig dog gældende for lektioner der gør brug af akkorder, og ikke nogle fingerstyle lektioner og klassisk guitar lektioner hvor noder er det primære undervisnings sprog og akkorder er unødvendige. I det tilfælde er det beder at åbne lektionen i Guitar Pro.
Men Band In A Box's store fordel er at du ikke kun kan afspille lektionen, men jamme til den. Ja du læste rigtigt. Du åbner Band In A Box. Klikker på PLAY og vupti så bliver den lektion du har downloadet afspillet med et vaskeægte orkester med trommer, bas og pads plus meget mere. Selvfølgelig har vi fokus på akkorderne på guitaren, så de har første prioritet.
Det kan du gøre med guitaren.dk's lektioner i Band In A Box:
Afspille sangen
Se akkorderne
Transponere akkorderne
Vælge orkester (midi)
Vælge orkester (real tracks)
Ændre hastighed (tempo)
Øve takt for takt
Vælge guitar solo (real tracks)
Der hvor det giver mest mening at downloade guitar lektioner til brug i Band In A Box er akkord sange som f.eks. Langebro, Masser Af Succes, Tom Dooley, Æblemand osv.
I skrivende stund arbejder vi på at få dem klare til dowload sammen med lektionerne.
Find lektionerne her: www.guitaren.dk/lektioner og læs anmeldelser af Band In A Box her: www.guitaren.dk/anmeldelser og Se hjælp til brug af Band In A Box her: www.guitaren.dk/guitarogcomputer